FS-e-FUTURE
V Fraportu Slovenija si v okviru naše strateške prioritete varovanje okolja ter strategije razogljičenja prizadevamo občutno zmanjšati naš ogljični odtis do leta 2030 in doseči popolno razogljičenje do leta 2045. Ena izmed naših pobud za dosego tega cilja je projekt Fraport Slovenija for e-FUTURE (FS-e-FUTURE) (angl. Fraport Slovenija za e-prihodnost), v okviru katerega bomo do konca leta 2026 namestili ključno infrastrukturo za podporo elektrifikacije in razogljičenja naših storitev zemeljske oskrbe na Letališču Ljubljana. Projekt je sofinanciran s strani Evropske unije.
Naložba vredna 2,34 milijona evrov
Gre za obsežno naložbo v višini 2,34 milijona evrov, od tega smo v Fraportu Slovenija na CEF Razpisu za zbiranje predlogov za infrastrukturo za alternativna goriva v prometu, ki je bil izdan pod okriljem Evropske agencije za podnebje, infrastrukturo in okolje CINEA, uspešno pridobili 1,1 milijona evrov nepovratnih evropskih sredstev.
Projekt do leta 2026 predvideva elektrifikacijo storitev zemeljske oskrbe
V okviru projekta FS-e-FUTURE, ki poteka od julija 2024 do oktobra 2026, bomo na Letališču Ljubljana:
- namestili novo transformatorsko postajo,
- postavili pet fiksnih električnih zemeljskih napajalnih enot za zunanje električno napajanje letal in
- osem mobilnih električnih zemeljskih napajalnih enot za zunanje električno napajanje letal,
- pridobili mobilno električno hladilno enoto za letala med njihovo oskrbo ter
- polnilno postajo za električna vozila.
Kakšni bodo učinki projekta FS-e-FUTURE?
Z novo infrastrukturo za alternativna goriva bomo v Fraportu Slovenija:
- zmanjšali naše emisije ogljikovega dioksida,
- povečali prihranke energije,
- zmanjšali nivo hrupa,
- z vzpostavitvijo celovite infrastrukture za električno polnjenje letal pa bomo hkrati pripravljeni na pristanke letal na električni pogon, ko bodo ti nekoč na voljo.
Z elektrifikacijo sredstev zemeljske oskrbe na letališču pa neposredno prispevamo tudi k ciljem Evropskega zelenega dogovora ter k izboljšanju kakovosti zraka in posledično zdravstvenih razmer za prebivalce v bližini letališča.
Del projekta Skupine Fraport
Projekt je del projekta Skupine Fraport - Pot do svobode CO2 za skupino FRAPORT -, katerega cilj je doseči popolno razogljičenje vseh letališč v skupini do leta 2045 in zajema tri stebre: elektrifikacijo storitev zemeljske oskrbe, optimizacijo porabe energije in energetsko učinkovitost ter uvedbo fotovoltaičnih sistemov za ustvarjanje zelene energije brez emisij.
*Financirano s strani EU. Izraženi pogledi in mnenja so le od avtorjev in ne odražajo nujno stališč EU-ja ali CINE-e, zato zanje ne moreta biti odgovorna.